Ukliďme svět, ukliďme Česko 2019

Co vše může člověk spatřit při putování českou přírodou? Srnku, zajíce či sojku? Ano, pokud bude mít trochu štěstí. Ale také televizor, pneumatiky, plastové lahve od rozmanitých nápojů, skleněné lahve od řady druhů lihovin a mnoho dalších pozůstatků nejrozmanitějších výrobků. Nutno podotknout, že pro tato setkání už tolik štěstí mít nemusí… O tom, že česká příroda nepatří k té nejčistší, se přesvědčili žáci základní školy v Hošťálkovicích, kteří se v rámci celosvětové kampaně Clean Up The World a její české odnože Ukliďme Česko, zúčastnili úklidové akce nejen v okolí školy. Je až neuvěřitelné, s jakým nadšením se zejména menší děti do úklidu vrhly, a jen obtížně učitelé hledali odpověď na otázku dětí, proč lidé odpadky do přírody odhazují.

Nejmenší děti uklidily blízké okolí školy, zatímco ty starší vyrazily do vzdálenějšího okolí, aby od odpadků vyčistily např. prostor bývalé pískovny, okolí rozhledny nebo okolí Hladového vrchu. Žáci 3. a 4. třídy se vydali do přírodní památky Jilešovice – Děhylov známé spíše pod názvem Poštovní rybník, aby od odpadků vyčistili tuto přírodně zajímavou lokalitu. Že se žáci nenudili, dokazuje skutečnost, že odpadky naplnili přes třicet velkoobjemových pytlů. Podle slov některých učitelů, neměli žáci po první hodině úklidu do čeho sbírat, neboť měli již všechny pytle plné. S velkou pravděpodobností se tedy úklidová akce bude konat i příští léta.