Kroužkování ptáků

Vlna rozhořčení zaplavila náhodnou kolemjdoucí, která objevila poblíž hošťálkovické rozhledny ptáčka chyceného do natažené sítě. Stačilo málo a ptáček, pro kterého paní zahájila soukromou záchrannou akci, se opět rozlétl volně do krajiny.

Ovšem ptáček se nestal obětí pytláků a paní to brzy s úlevou pochopila (naštěstí dříve, než záchranná akce dospěla úspěchu). Červenka obecná, která uvízla v odchytové síti, byla odchycena pro vědecké účely. Základní škola v Hošťálkovicích totiž požádala ostravské ornitology (Patrika Molitora a Jaroslava Kubenku) ze Slezské ornitologické společnosti, aby pro děti provedli ukázku kroužkování ptáků.

Žáci IV. a V. třídy se dozvěděli základní údaje o studiu ptáků ve volné přírodě. Děti už vědí, že každý kroužek je unikátní svým evidenčním číslem a že pro různé druhy ptáků se využívají kroužky různých velikostí. Při následném odchytu již okroužkovaných ptáků si ornitologové posílají tzv. zpětné hlášení a tak se dovídají údaje o tahových cestách jednotlivých druhů ptáků. Získané údaje pak využívají zejména k jejich účinnější ochraně.

V odchytových sítích uvízly čtyři druhy ptáků. Kromě zmíněné červenky také sýkora koňadra a pěvuška modrá. Některé z dětí pak s údivem zjistily, že králíček je nejen zdrobnělé označení známého savce, ale také název posledního chyceného ptáčka – králíčka obecného, který je společně s jeho blízkým příbuzným králíčkem ohnivým vůbec nejmenší evropský ptačí druh.